Арт базар се открива днес в Ловеч. Той е разположен на площад „Тодор Кирков“ в квартал „Вароша“ и ще продължи до 17 ноември, съобщават от общинската администрация.
По-лесно е да се разведеш два пъти, отколкото да влезеш в Залата на славата на рокендрола, каза Шер на церемонията по въвеждането си в събота вечер, съобщи АФП.
Промених звука на музиката завинаги, заяви още Шер, която е истинска икона в музиката на 70-те и 80-те години на 20-и век, по време на речта си. Преди година певицата остро разкритикува Залата на славата на рокендрола за това, че я пренебрегва.
Британско-албанската попзвезда Дуа Липа откри церемонията с кавър на парчето на Шер Believe. Този хит е един от първите, които използват автонастройката като инструмент.
Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз.
В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.
"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю.
Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п
Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.
Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.
Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.
Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.
Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.
Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft
Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник.
Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров".
Проявата уважиха десетки перничани и любители на изобразителното изкуство. Сред тях беше и областният управител на Перник Людмил Веселинов.
Пити показва 43 свои картини - абстрактна живопис и осем платна, създадени от студенти от Нов български университет, участвали в ръководена от него творческа работилница.
Художникът определи картините си като "плод на сърцето и душата", както и на емоцията и любовта. Той припомни, че това е втората му голяма изложба в миньорския град, с който е свързан по линия на съпругата си - Дафина. Тя е българка и като малка е живяла известен период с родителите си, които са работили в новосъздадения работнически миньорски театър в Перник. &
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.
За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.
Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на
В дървени къщички 11 майстори занаятчии ще предлагат свои произведения и ще правят демонстрации на художествени занаяти и приложни изкуства. На място ще може да се избират и купуват авторски накити, сувенири, керамика, дървени играчки, изделия от кожа, керамика, везба, дърворезба, ароматни свещи.
Ще има и къщичка с ръчно изработени артикули от потребители на социални услуги.
Организатор на инициативата, която се организира за пръв път в града, е Община Ловеч.
Припомняме, че на същото място на 21 ноември ще бъде разположен фермерски пазар, а през декември – коледен.
Свободата е най-важното в картината. Когато имам идея за работа, влизам в ателието, пускам си музика и вдъхновението идва. В голяма степен нещата стават в импровизацията, в свободното творчество. Ако се съобразяваш, не се получава. Това сподели художникът Иван Обретенов при гостуването си на творческите срещи, организирани от фотографа Гаро Кешишян във „Фото Синтезис“ във Варна.
Събитието посетиха композиторът Асен Масларски, поетесата Елица Виденова, писателят Красимир Машев, колекционерът Иван Ненков.
Гаро Кешишян познава Обретенов от времето, когато е играл в детския състав при Варненския театър. Той изтъкна, че гостът му не е учил в Художествената академия, но това не му е попречило да стане изключителен живописец. „Сънуваш сън, когато гледаш портретите на Иван“, каза той.
Иван Обретенов е учил в Софийския университет, но си сп
Седемдесет танцови филма, три ателиета и четири спектакъла ще предложи в програмата си 9-ото издание на фестивала „Движещо се тяло“ във Варна, което продължава от 25 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите. Мисия на форума е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но като инструмент за себепознание и изграждане на културни връзки.
Филмовите прожекции ще бъдат в културен център „РеБонкърс“ в първите три дни на форума и ще предложат селекция от заглавия, подбрани измежду постъпили 90 кандидатури от цял свят.
В училището The Center ще се състои петдневна лаборатория за контактна импровизация под наслов „Танц с гравитацията” с водещ Каталин Дякону от Румъния. Събитието е в чест на Стийв Пакстън, който е основополагаща фигура в съвременния танц, известен със създаването на контактната импровизация (CI) в н
Премиера на спектакъла „Как хубаво лошо живяхме“ по пиеси на Людмила Петрушевска ще има на 2 октомври в театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.
Режисьор е Ваня Борисова. В представлението участват Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев, Димитър Бисеров.
Спектакълът е осъществен с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“.
„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.
Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.
/ВСР
Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова. Освен забележителните си изяви в областта на скулптурата, Симеонова е дарител на Фонда, съобщават от екипа на НДФ.
Симеонова е автор, който е с по-голяма популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна, отбелязват от НДФ "13 века България". Тя има в биографията си участие в повече от 55 международни експозиции на произведения от камък, бронз и дърво и над 20 самостоятелни изложби.
Основната причина за това името й у нас да не известно в степента, в която е в чужбина, е специфичният афинитет на Снежана Симеонова към реализация на монументални форми, които в България, с изключение на поръчкови паметникови реализации, са изключение. Така авторовото присъствие, кое